Saadet Forum

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ramazan Kadirov'dan Önemli Açıklama

Chechen_mashadov
    Milli Üye
    Milli Üye

Ramazan Kadirov'dan Önemli Açıklama Empty Ramazan Kadirov'dan Önemli Açıklama

Mesaj tarafından Chechen_mashadov Cuma Ocak 22, 2010 4:21 pm

Ramazan Kadirov'dan Önemli Açıklama Ramazan20kadirov

“Türkiye’deki kutsal emanetleri ziyaret etmek istiyorum”

Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov, son bir yılda silahlarını bırakan kendilerine muhalif 100 kişinin geri döndüğünü açıkladı. Kadirov, Türk işadamlarına da çağrı yaptı.

Grozni’deki Cumhurbaşkanlığı Konutunda Türkiye’den gelen gazetecilerle görüşen Rusya Federasyonu Çeçenistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov, Çeçen halkının yıllarca savaş nedeniyle çok zor günler geçirdiğini hatırlatarak, artık barış istediklerini söyledi.

Ülkedeki huzur, barış ve düzen için babasını ve birçok sevdiğini kaybettiğini ifade eden Kadirov, Cumhurbaşkanı olduğunda ilk iş olarak savaşın izlerini silmek için çalışmaya başladığını kaydetti.

Güvenlik sorununu hallettikten sonra yoksul ailelere 2 bin 700 ev yaptıklarını, savaşta evleri yıkılanlara ise 15’er bin dolar yardımda bulunduklarını ifade eden Kadirov, şimdi ise ülkeyi yeniden yapılandırmak için çeşitli projeler hazırladıklarını vurguladı.

800 MİLYON DOLARLIK PROJE

“Şu anda 800 milyon dolarlık yeniden yapılandırma projesini sürdürüyoruz” diyen Kadirov, bu kapsamda yeni bina ve iş merkezlerinin hazırlandığını, 45 katlı rezidansların inşa edildiğini söyledi.

Grozni ve çevresindeki şehirlerde binaların büyük bir kısmını yeniden inşa ettiklerini, harabe durumundakileri de onardıklarını kaydeden Kadirov, “Federal merkezden 2012 yılına kadar 100 milyar rublelik yatırım gelecek. Bunun yanında yurt dışından gelen ve yurt içindeki iş adamlarının yatırımları devam ediyor. Bugün çekimlerinizi yapın, 5 yıl sonra geldiğinizde burada yapılanları gördüğünüzde çok şaşıracaksınız” diye konuştu.

Ramazan Kadirov, ülkedeki gençlerin iyi bir eğitim almaları için de çalıştıklarını, bu doğrultuda yeni okullar yaptıklarını, eski bazı okul binalarını da bakım ve onarımdan geçirdiklerini söyledi. Avrupa’daki en önemli üniversitelere öğrenci gönderdiklerini ifade eden Kadirov, buralardan yetişen gençlerin eğitimlerini tamamladıktan sonra ülkelerine dönerek hizmet edeceğini belirtti.

“VATANDAŞLARIMIZA KAPIMIZ AÇIKTIR”

Cumhurbaşkanı Kadirov, Türkiye’yi ziyaret edip etmeyeceği sorusunu yanıtlarken, “İstanbul’daki kutsal emanetleri görmeyi çok istiyorum. Ayrıca sahabelerin ve büyük zatların türbeleri ile Çeçen tarihinde çok önemli bir yere sahip olan Kunta Hacı’nın ağabeyinin Adana Ceyhan’daki mezarını ziyaret etmek istiyorum. Bunun için Türkiye’ye gelmek istiyorum’ diye konuştu.

Bir gazetecinin, “Türkiye’deki mültecilerin buraya dönmeleri konusunda bir çalışmanız var mı? Mülteciler döndüklerinde huzur ve güven içinde olabilecekler mi” sorusu üzerine Kadirov, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çeçenistan’da savaş yüzünden birçok kişi göç etti. Bazıları buradaki evini, arabasını satarak daha güzel ve lüks bir yaşam için, bazıları da savaş yüzünden göç etti. Daha çok göç edenler Avrupa ve Türkiye’ye gitti. Ancak bugün göç eden insanların geri dönmesini istemeyenler var. Mutlaka bundan yararlanan kesimler var. Benim ve akrabalarımın çocukları burada güvenli bir şekilde yaşamlarını sürdürüyor. Buraya gelecek vatandaşlarımıza kapımız açıktır. Onlara elimizden gelen yardımı yapacağız.”

“SON DÖNEMDE ÜLKEYE DÖNÜŞ HIZLANDI”

Kadirov, “Çeçenistan’da yüzlerce kişinin savaştığı, binlerce kişinin de sınırda beklediği öne sürülüyor. Bu konuda ne diyeceksiniz” sorusuna, “Bunlar, Batı tarafından desteklenen internet sitelerinin iddiaları. Bunlar, yurt dışından Rusya’yı zayıflatmak için yapılan müdahalelerdir. Ben milletimi ve cumhuriyetimizi tekrar kötü senaryolarda kullandırmam. Muhaliflere ‘Silahlarınızı bırakın’ diyorum. Milletimiz savaşsız barış içinde bir yaşam seçmiştir” karşılığını verdi.

Kendilerine karşı silahlı mücadele verenlerin sayısının iddia edildiği gibi yüzlerce olmadığını da öne süren Ramazan Kadirov, şöyle devam etti:

“Yaptığımız çalışmalarda Dağıstan, İnguşetya ve bazı kesimlerinde bulunan bu kişilerin sayısı 100 civarında. Son dönemde ülkeye dönüş hızlandı. İki gün önce Azerbaycan’dan 9 kişi gelerek silahlarını bıraktı. Son bir ay içinde ise 32 kişi geri döndü. Son bir yılda bize muhalif olan 100 kişi silahlarını bırakarak geri döndü. Geçmişte çeşitli sebeplerle Çeçenistan dışına göç edenleri, milletimizin yanında yer almaya çağırıyorum. Milletimizin, ülkemizin hayrını istiyorsanız, gelin saflarımızda yer alın. Eğer onlar zerre kadar dinimiz ve milletimiz için savaşsaydı, vallahi bunu ilk ben yapardım.”

“UMAROV’LA AYNI MASAYA OTURMAM”

Kadirov, “Muhaliflerin lideri Dokka Umarov’la görüşebilir misiniz” sorusuna, “Aynı seviyeye inmemek için onunla aynı masaya oturmam. Çünkü onun eli kandadır. O, yüzlerce insanın ölümüne neden olmuştur” yanıtını verdi.

Çeçenistan’da insan hakları ihlalleri olduğu ve bunu dile getirenlerin ise şiddete maruz kaldığı iddialarının hatırlatılması üzerine Ramazan Kadirov, iki ayda bir insan hakları dernekleriyle bir araya gelerek şikayetleri dinlediğini, ancak son dönemlerde kendisine uygulamalarından dolayı teşekkür edildiğini belirtti.

Gazetecilere, Grozni’de ya da diğer illerde istedikleri kişiyle konuşabileceklerini söyleyen Kadirov, “hakkında olumsuz bir durum çıkması durumunda görevi bırakabileceğini” ifade etti.

TÜRK İŞ ADAMLARINA ÇAĞRI

Türk iş adamlarına, yatırım konusunda mesajı olup olmadığının sorulması üzerine Kadirov, “Burada zaten bazı Türk iş adamlarının yatırımları sürüyor. Zengin petrol ve doğal gaz yataklarımız var. Türk iş adamlarıyla işbirliği yapmaya hazırız. Bizim istediğimiz, dışardan gelen firmaların Çeçen firmalarıyla birlikte iş yapması. Burası yatırım için çok uygun” dedi.

Similar topics

-

Forum Saati Cuma Nis. 19, 2024 3:16 am