Saadet Forum

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

155 e Sigara ihbari Yagiyor

bilpor
    bilpor
    Admin
    Admin

Erkek

155 e Sigara ihbari Yagiyor Empty 155 e Sigara ihbari Yagiyor

Mesaj tarafından bilpor Paz Tem. 19, 2009 11:54 am

155 e Sigara ihbari Yagiyor Nyl14NK1
    Türkiye'de dumansız hava sahasının genişletilerek kapalı mekanlarda sigaranın yasaklanmasına vatandaşlardan büyük destek geldi.
    Yasağın uygulanmasını isteyen çok sayıda vatandaş, yasal düzenlemelere uymayanları 184 Sağlık Bakanlığı, 155 Polis ve 156 Jandarma hattına şikayet etti.

Sağlık Bakanlığı ihbar hattında çalışan bir görevli, gün boyu yaklaşık 150'ye yakın şikayet aldı. İhbar hattında 2 personelin çalıştığı, ancak yasağın uygulamaya girmesi nedeniyle sayının 7'ye yükseltildiği öğrenildi.

İzmir'de 155 Polis hattına da sigarayla ilgili gün boyu yaklaşık 100'e yakın şikayet geldi. Yasağı ihlal edenlerin şikayet edildiği hatları, ağırlıklı olarak kahvehane, kafeterya, lokanta gibi yerlere müşteri olarak giden kişilerin aradığı öğrenildi. Bazı çocukların da 184 ve 155'i arayarak sigara içen anne ve babalarını şikayet ettiği belirtildi. Hatlara gelen telefonlarda genellikle, 'Müşterim sigara içiyor, ne yapabilirim ?', 'Babam evde sigara içiyor', 'Bulunduğum kahvede sigara içiliyor', 'Sigara içmek nerelerde yasak ?' şeklinde sorular soruldu.

Sağlık Bakanlığı'nın ihbar hattına İzmirle ilgili 15 ihbarın geldiği ve ekiplerin buralara yönlendirildiği kaydedildi. İzmir'de sigara yasağının kapsamının genişletilmesiyle birlikte tam gün denetimlerin sürdüğünü belirten İzmir Sağlık Müdür Yardımcısı ve Tütünle Mücadele İl Koordinatörü Vakkas Benli, kahve denetimlerinin cumartesi geceden başladığını belirtti.

İzmir il ve ilçelerinde 300 kişilik denetim ekibinin büyük çoğunluğunun görev yaptığı denetimlerde, münferit ihlallerle karşılaşılmasına rağmen genelde tablonun iyi olduğunu belirten Benli, "Kahvehanelerde bile kül tablaları kaldırılmış, afişler asılmış ve sigara yasağına genelde uyulmuş bir tablo gördük. 489 54 54 ve Ankara'da Sağlık Bakanlığı'na bağlı Alo 184 hattına İzmir'den 15'e yakın şikayet gitmiş. Biz şikayetleri gerektiği şekilde elemanlarımızı yönlendirerek değerlendirdik. Ayrıca, bilgi almak, mekanlarının uygun olup olmadığını soranlar, afiş isteyenler var. Bazıları ise ben uyuyorum kardeşim ama karşımdaki niye uymuyor tarzında şikayetler sözkonusu. Bu da iyi bir şey. Çünkü, herkesin başına bir zabıta veya denetim memuru dikemeyiz. İzmirliler yasağa sahip çıkıyor." dedi.

Vatandaşlardan teşekkür aldıklarını dile getiren Benli, bazı vatandaşların gönüllü, bazılarının ise ücret karşılığı sigara mücadelesinde çalışmak istediğini söyledi. İzmir'in zaten uzun zamandan beri bu yasağı kabul ettiğini ifade eden Benli, az da olsa görülecek olan ihlallerde ise uyarılara uymayanların para cezalarıyla cezalandırılacaklarını sözlerine ekledi.

cihan

Similar topics

-

Forum Saati Cuma Nis. 26, 2024 12:28 pm