Saadet Forum

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Türkiye Doğu Türkistan için Çağlıyandaydı

bilpor
    bilpor
    Admin
    Admin

Erkek

Türkiye Doğu Türkistan için Çağlıyandaydı Empty Türkiye Doğu Türkistan için Çağlıyandaydı

Mesaj tarafından bilpor Paz Tem. 12, 2009 12:18 pm

Türkiye Doğu Türkistan için Çağlıyandaydı 6UevSU7l
    Saadet Partisi ve sivil toplum kuruluşları Doğu Türikstan'da katliam gerçekleştiren Çin'i protesto ediyor. Çağlayan Meydanı'ndaki mitinge katılan binlerce vatandaş Çin zulmüne tepkisini dile getiriyor

Miting alanında toplanan ve ellerinde Türk ve Doğu Türkistan bayrakları bulunan vatandaşlar, "Katil Çin şaşırma, sabrımızı taşırma. Zulme karşı omuz omuza. Müslüman zulme boyun eğmez." sloganları atıp tekbirler getirdi. Sıcak havaya rağmen alanda toplanan binlerce vatandaş Doğu Türkistan'da yaşananları lanetledi. Mitinge katılarak destek veren Kamusen Genel Başkanı Bircan Akyıldız yaptığı konuşmada, "Yüreğimdeki acıyı paylaşmaya geldim. Yüreğinizdeki acıyı paylaşmaya geldim. Doğu Türkistan'da ölen yüzlerce insanımızını acısını paylaşmak için buradayım" dedi. Türklerin var olduğu günden bu yana hür yaşımış bir millet olduğuna dikkat çeken Akyıldız, "Biz haksızlığa karşı boyun eğmeyen bir milletin evlatlarıyız. Ama Doğu Türkistan'daki kardeşlerimize, bacılarımıza, kızlarımıza baktığımızda içim yanıyor, yüreğim burkuluyor, içim sızlıyor. Buradan sesleniyorum. Saltuk Buğra Han senden özür diliyorum. Dilşat Sultan senden özür diliyorum. Yusuf Has Hacip senden özür diliyorum. Kaşgarlı Mahmut senden özür diliyorum. Yusuf Alptekin senden özür diliyorum. Çünkü ata yurdumuza, öz yurdumuza sahip çıkamadık. Bunun için özür diliyorum. oradaki kardeşlerimizin canına, namusuna sahip çıkamadık. Onun için özür diliyorum." şeklinde konuştu. Bircan Akyıldız'ın bu sözleri miting alanında bulunan vatandaşlarca "Allahu ekber" sesleri ile karşılık buldu.

Türkiye Gönüllü Teşekküler Vakfı Başkanı Avukat Necati Ceylan da konuşmasında Doğu Türkistan'da yaşananlara dikkat çekti. Ceylan, "Doğu Türkistan dünyanın en gaddar, en şoven bir milleti olan Çinlilerin esaretindedir. Temal insan hak ve hürriyetlerine, yaşam hakkına zerre kadar saygısı olmayan Çin'in Uygur katliamı yeni bir şey değildir. Doğu Türkistan'da yıllardan beri zulüm var, işkence var. Bu işkenceler soykırıma dönüştü. Namaz yasak, oruç yasak, hacca gitmek imkansız, çocuk doğurma isteği vahşice sonlanıyor. Genç kızlar fuhuş batağına sürükleniyor. Dini, milli, kültürel, insani değerler ayaklar altında. Doğu Türkistan Türkleri topyekün ortadan kaldırılma tehlikesi ile karşı karşıya. Çin devleti teröristtir. Çin terör devletidir. Bu terörü tüm dünya izlemekte. ABD kör, Avrupa sağırdır." şeklinde konuştu.

(CİHAN)

Similar topics

-

Forum Saati Ptsi Mart 18, 2024 9:46 pm